Lajme

Hekuran Murati kërkoi falje, reagon Çun Lajçi, përmend edhe hajnat që i zhvatën shkronjat e arta!

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
7:49 / 1 July 2022

Ministri i Kosovës, Hekuran Murati sot kërkoi falje për disa postime të tij në vitin 2016 ku flet për ushtarët e UÇK-së.

Pas kësaj kërkim falje ka reaguar aktori dhe shkrimtari Çun Lajçi.

Ai e përgëzon Muratin për kërkimfaljen e tij.

Lajçi shprehet se, nuk ka shqiptarë që mendon zi e tërr për UÇK-në, por sipas tij, disa të lig janë që nuk e duan të vërtetën.

Tutje ai shkruan se të gjithë jemi UÇK, por jo të gjithë me hajnat dhe ata që e zvatën.

Postimi i plotë:

Hekuran!

Ti kërkove falje! Edhe unë të përgëzoj!

Gabimet rritën bashkë me neve, e t’pafajshëm mbetën vetëm dy: Zoti n’qiell dhe i vdekuni n’varr!

T’paktën, kështu thojshin, kur pinim ujë përrojeve me Orët e maleve!

Ne shklasim, dhe jo rrallë, me pa dashje ose t’bindun se e kemi mirë! Por, sa herë ti kthehemi vetvetës e fjalës së pamatun, asht e ka qenë urti e t’mençurit, me kërkua falje!

Por, a jemi ne ata që ta kërkojmë faljen apo ata që ta duem ikjën?

I ligu me kërkim falje s’kënaqet se asht i lig!

I urti e ban ate që duhet, por nuk i nënshtrohet t’pa ditunit e shpirtligut!

Ti e bane tandën! Tani ec përpara. Kosovës i duhet mendje e ndritun dhe e guximshme!

Ec e mos ndalo, se ne s’e duem të ditunin! E duem dorën e djathtë, grusht mbi kokë e t’majtën që ta vjedh xhepin!

E ritheksoj:

S’ka shqiptarë (as ti Hekuran) që mendon zi e terr për UÇK-në, atë lotin kristal, por janë ca t’lig që s’e duen t’vërtetën!

Jemi UÇK-të gjithë, por jo të gjithë me hajnat që i zhvatën ato shkronja t’arta tash e dy dekada!

Prishtinë,01.07.2022