Ballina

Eredivisie: Nistelrooy po e dërgon këtë PSV në nivel të lartë, dhuron prapë spektakël dhe fiton bindshëm 1-6 te Excelsior

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
4:22 / 29 August 2022
PSV dhuron spektakel dhe fiton bindshem 6 me 1 në transfertë te Excelsior
Pavaresisht, se eshte heret akoma per te krijuar definicione, pasi eshte fillimi i sezonit, por edhe i karrieres per Ruud van Nistelrooy-n, disa gjasa te mira duken ne sfond…
– 1 Duket shume i qete ne perjetimin e emocioneve, edhe kur ekipi
shenon e udheheq edhe kur ekipi peson e eshte ne disavantazh!
Kjo do te thote, qe ka nje personalitet jo shume te ndikueshem
nga episodet momentale, e nuk eshte pre e kryerjes se
veprimeve ne “tym”, por ndjek strategjine e tij i ftohte..
2- Ka mendesi fituesi e vetebesim dhe pse eshte i kujdes’shem dhe
nuk hidhet ne aventure , por pret momentin per te goditur.
3- Ben levizjet e duhura me zevendesimet, ne varesi te rezultatit.
Edhe me Ajax, futja e Xavi Simons, rezultoi efektive, pasi
adoleshenti shenoi. Por edhe me Monako-n futja e Gutierres,
ishte shume efektive, pasi shenoi golin qe coi ndeshjen ne
shtesen qe solli kualifikimin. Dakord, kjo mund te jete edhe
koicidence: Por pse mos ta vleresojme e respektojme perderisa
momentalisht eshte efektive?!
4- Beson shume ne elementet e rinj, por pa abuzuar dhe pa u
krijuar “luksin e tepert” qe te vetekenaqen dhe te demtohen
futbollistikisht.
5- Eshte autoritar ne raport me lojtaret dhe nuk ngurron te beje
zevendesime te legjionareve, per te mire te skemave dhe
interesit momental te ndeshjes .
6- Eshte nje miks: Krijon futboll sulmues kur duhet, dhe mbron ne
menyre skematike kur duhet. Eshte edhe sulmues, eshte edhe
mbrojtes, por nuk mund ta akuzosh ne asnjerin rast se e tepron.
7- PSV-ja e tij ka pikat referente ne lojtare te caktuar, por nuk eshte
e varur. Shenojne te gjithe. Keto 4 ndeshje ka shenuar me 6
lojtare te ndryshem.