Lajme

Blinken falënderon Osmanin në fjalimin e tij në kuadër të Samitit të NATO-s

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
12:53 / 10 July 2024

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, ka falënderuar presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë fjalimit të tij në kuadër të Samitit të NATO-s.

Bliniken ka thënë se Osmani ka luajtur një rol të rëndësishëm në iniciativën për aktivitetin e  për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, i cili mbahet në kuadër të Samitit të NATO-s, në 75 vjetorin e themelimit të kësaj organizate ushtarake.

“Presidentja e Kosovës ka qenë instrument me rëndësi në iniciativë.

Pra këto janë inkubatorë të ideve dhe inovacionit dhe do të kemi qenë… në Filipine dhe tani kjo na bën që t’i bëjmë bashkë shoqëritë civile, sektorit privat, botën akademike në përballje me sfidat”, tha Blinken.