Lajme

Dardan Gashi: Qe 10 vjet nuk kemi pasë këso situatash në veri

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
2:03 / 8 December 2022

Analistit Dardan Gashi e ka komentuar situatën në Veri dhe ka thënë se ajo është vetëm duke u përkeqësuar.

Gashi në emisionin Debat Plus ka thënë se nuk ka pasur situatë më të keqe në Veri se kjo e fundit në 10 vitet e kaluara.

“Nuk kemi pasur këso situatash që 10 vjet, këto situata janë kriju prej një dëshire të flaktë të Kurtit dhe Sveçles, duke thënë që ne e kryejmë me dhunë integrimin. Ne e kemi dekosovovarizu komplet veriun, nuk kemi përfaqësim fare, nuk kemi institucione, polici. Dje kemi shkru një këshill normal me organizu e na kanë pritë me bomba”, ka deklaruar ai.

“Jemi ardhë prej një situatë ku kemi pasur paqe të brishtë, kur kemi pasur institucione, në një vend më të paqeverisshëm, ky është veriu, nuk ka ligj nuk ka institucione. E kemi pru një situatë që ka qenë e keqe në tmerr, kjo është meritë e kësaj qeverie”, ka vijuar ai.