Featured

Izraeli i hakmerret Iranit me sulme raketash dhe dronësh

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
2:51 / 19 April 2024

Izraeli, ka lëshuar mëngjesin e së premtes, raketa në një sulm hakmarrës kundër Iranit.

Kjo është konfirmuar nga një zyrtar i lartë amerikan për ABC News, transmeton klankosova.tv.

Lansimet e raketave pasojnë sulmin e Iranit të shtunën e kaluar, ku vendi dërgoi një breshëri prej më shumë se 300 dronë pa ekuipazh dhe raketa drejt objektivave në të gjithë Izraelin, thanë më parë zyrtarët ushtarakë izraelitë.

Të gjithë, përveç disave, u kapën nga Izraeli dhe aleatët e tij, përfshirë Shtetet e Bashkuara, thanë zyrtarët.

Sulmi i Iranit erdhi më shumë se gjashtë muaj pasi grupi i Hamasit sulmuan Izraelin më 7 tetor, pas së cilës ushtria izraelite filloi bombardimin e saj në Rripin e Gazës.